חשיבות חווית משתמש

כולנו חולמים שאתר האינטרנט שלנו יצליח, ימשוך גולשים רבים ויאפשר לנו ליצור הכנסה מהאתר. אך בשביל שהאתר יצליח יש צורך לטפל בפרמטרים שונים הקשורים להצלחת האתר. למשל אחד הפרמטרים הוא מהירות האתר; אם האתר איטי מידי ולא עולה בדפדפן הגולשים פשוט יוותרו ויחפשו אתר אחר. גורם אחר המשפיע הוא התוכן או השירות שהאתר מציע, אם אתם לא מציעים משהו בעל ערך עבור הגולש הוא לא יתעניין באתר. אך ישנו עוד גורם חשוב מאוד שעליו לא מדברים הרבה והוא חוויית משתמש.
חווית משתמש

מהי חווית משתמש?

חווית משתמש (user experience) הינו מונח מקובל מאוד בתחום והוא מתייחס לחוויה הכללית של הגולש. השאיפה של כל אתר היא לספר חווית משתמש איכותית על מנת שיישאר באתר או יחזור לבקר באתר לעתים תכופות. עד היום תמיד דיברנו שהתוכן והערך המוסף של האתר הוא מה שחשוב, זה אמנם נכון אך בהחלט ישנם גורמים נוספים היוצרים את חווית המשתמש.

על מנת להצליח ביצירת חווית משתמש יש קודם כל להבין שישנו מכלול של גורמים אשר יוצרים את חווית המשתמש וגם לכל משתמש ישנן ציפיות אחרות. למשל אתר אשר תוכנן עבור ילדים מתמקד בחוויית משתמש ידידותית עבור הילדים אך מבוגרים עלולים לחוות חוויה שונה לגמרי במובן השלילי. לכן בשביל להצליח להעניק לגולשים שלכם את חווית המשתמש האופטימלית יש קודם כל לאפיין את האתר ואת קהל היעד על מנת שתוכלו להתאים את חוויית המשתמש לקהל המתאים.

על מנת לאפיין נכון את קהל היעד יש צורך במומחי שיווק באינטרנט אשר מבינים את הרגלי הגלישה שלהם ולהעניק להם את החוויה הייחודית המתאימה להם. כל הממשק, התפריטים והכפתורים השונים חייבים להתאים להרגלי הגלישה על מנת שהגולשים יוכלו להשתמש באתר בצורה אינטואיטיבית.

מרכיבי חווית המשתמש

בין הגורמים המשפיעים על חווית המשתמש ניתן להזכיר את הגורמים הבאים:

התאמה לדפדפנים ומדיות שונות – כל גולש מגיע לאתר בעזרת דפדפן אחר, גודל מסך אחר, טאבלט, סמארטפון ואחרים. חשוב לקחת את הדברים בחשבון ולוודא שהאתר יופיע בצורה ברורה בכל מדית גלישה. דוגמא לכך ניתן למצוא באתר טכנאי מזגנים בקריות

אמינות – גם התוכן הוא חלק מחוויית המשתמש וחשוב להקפיד על תוכן אמין ונכון. תוכן לא מדויק או לא נכון פשוט פוגע בגולשים ומשאיר להם טעם מר.

עדכניות – חלק חשוב מחוויית המשתמש הוא הצגת תוכן חדשני ועדכני. אתרים אשר קפאו על שמרם פשוט מרחיקים את הגולשים. אין סיבה להיכנס לאתר אם שום דבר לא מתחדש בו. הדבר גם בא לידי ביטוי בדירוג של מנועי החיפוש.

אפיון חווית משתמש ע"י מומחים

אפיון האתר הוא אינו דבר מובן מאליו, זהו תחום מקצועי אשר חייב להיעשות על ידי אנשים אשר מבינים בתחום. על מנת לעשות זאת ישנם כלים שונים ומתודולוגיות שונות אותן מכירים בוני האתרים. לצורך האפיון הם מנתחים את תנועת הגולשים באתר; את הפעולות השונות שהם מבצעים באתר וגם נעזרים בסקרים ומשובים.