השפעת הצבעוניות באתר

כאשר רוצים לבנות אתר אינטרנט מצליח ישנם אינספור גורמים שיש לקחת בחשבון. אחד הגורמים המעניינים שלא מדברים עליהם הרבה, אך בהחלט בעל חשיבות רבה הוא השפעת הצבעוניות באתר. חשוב להבין שכאשר בונים ומעצבים אתר אינטרנט המטרה אינה ״לבנות אתר יפה״. היופי של האתר הוא מושג סובייקטיבי ועליכם להתאים את העיצוב לקהל היעד. השימוש בצבעים משחק תפקיד חשוב מאוד במדיה הדיגיטלית ויש להשתמש בו בחכמה. בבחירת הצבעים לאתר לאתר יש לקחת בחשבון גם שיקולים טכניים וגם שיקולים רגשיים, הרי כל צבע משדר תחושות אחרות. לצורך הדוגמה מבחינה טכנית לא תשימו טקסט בצבע צהוב על רקע לבן מכיוון שקשה לראות את הטקסט. מבחינה רגשית יש לקחת בחשבון את הרגשות אותם משדרים הצבעים.

 על צבעים ותרבויות

כאשר אנו בוחרים צבעים לאתר אנו לא יכולים להתנתק משיקולים דמוגראפיים של תרבויות שונות. היחס לצבעים בהחלט צומח מתוך התרבות שלנו וצבעים שונים נתפסים אחרת בתרבויות שונות. למשל, הצבע הירוק הכהה מזוהה מאוד עם האיסלם ובהחלט ניתן לראות שימוש רב בצבע זה באתרים הפונים לקהל מוסלמי. או אם תרצו דוגמה נוספת, הכחול והלבן (צבעי הטלית) מזוהים עם היהדות.

כאשר בוחרים צבעים לאתר יש להכיר את התרבות המקומית שאליה פונה האתר ולהתאים את הצבעים; טעויות בתחום הזה עלולות להיות פטאליות. בתרבויות מסוימות צבעים מסוימים אשר אולי נראים לכם תמימים, עלולים להיות בעלי משמעות שלילית.

משמעות הצבעים בתרבות המערבית

כפי שכבר אמרנו, לצבעים יש משמעויות שונות בתרבויות שונות אך ברוב העולם המערבי הצבעים נתפסים בצורה מסוימת; להלן כמה דוגמאות:

שחור – צבע שחור משדר רצינות, כך לצורך הדוגמה החדשות המודפסות בעיתון הינם בצבעי שחור על גבי לבן. נכון ששחור הוא גם צבע המסמל אבלות אך השימוש בשחור לצורך כתיבת טקסט וכותרות משרת את המטרה של בגרות ואלגנטיות.

ורוד – הצבע הוורוד מזוהה עם ילדותיות ותמימות וניתן לראות בו הרבה שימוש באתרים הפונים לילדים או בעיקר לילדות. אך גם גווני הצבע משחקים תפקיד, ככל שיש לו יותר אדום כך הוא מקבל תפנית הרבה פחות תמימה עד כדי אירוטית.

כחול – הצבע הכחול הוא צבע האוקיינוס והמים הקרים. צבע זה משדר רוגע ונינוחות. בגוונים מסוימים הוא משדר קרירות ובהחלט ניתן להשתמש בו על מנת לקבל אפקטים רגשיים. צבע כחול הוא צבע בעל הרבה מאוד משמעויות רוחניות והוא עצמו סמל לרוחניות.

צבעי הקשת – שילוב צבעי הקשת בענן הוא דו משמעי. מצד אחד הוא משדר תמימות וילדותיות אך מצד שני הוא הפך  לסמל מוכר של הקהילה הגאה. על מנת לקבל את המשמעות התמימה מציגים את צבעי הקשת בהקשר של הקשת בענן אך שימושים אחרים של הצבעים בהחלט מזוהים עם הקהילה הגאה.